يكشنبه 29 بهمن 1396
  • گفت ادب از که آموختی گفت بی ادبان هرچه آنان کردند ... من نکردم


کد خبر : 1056 1394/04/18 12:0 چاپ خبر

محیط زیست در هفته ای که گذشت؛

وضعیت دید افقی در بهار امسال/ «هفتاد قله» همچنان در قرنطینه

وضعیت دید افقی کشور در بهار ۹۴، «هفتاد قله» همچنان در قرنطینه، تقدیم لایحه حفاظت از تالاب ها به مجلس، بیمه شدن یوز ایرانی و مرگ دلخراش یک خرس قهوه ای از مهمترین اخبار محیط زیست در این هفته بود.


حوزه محیط زیست این هفته شاهد رویداد های مختلفی بود که در ادامه مهمترین آنها را مرور خواهیم کرد.

«هفتادقله» همچنان در قرنطینه

در نخستین روز از هفته جاری اعلام شد، بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک مدتی است که منطقه حفاظت شده هفتادقله را گرفتار کرده که با توجه به وسعت منطقه، امکان ارزیابی دقیق از تعداد تلفات حیوانات وجود ندارد و درحال حاضر منطقه قرنطینه است.

به دنبال بروز تلفات در چند هفته گذشته در جمعیت کل و بز، در منطقه حفاظت شده هفتاد قله، کمیته بحران اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تشکیل شد و در بررسی و پایش میدانی منطقه و کالبدگشایی، مشخص شد که این عامل این تلفات بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک بوده است.

در این مدت تعداد زیادی از دام های وحشی و اهلی این منطقه درگیر بیماری پی پی آر یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک شده اند و اکیپ های انسانی مربوط به دامپزشکی و محیط زیست استان مرکزی همچنان مشغول اقدامات مراقبتی و حفاظتی برای مهار این بیماری و جلوگیری از پیشرفت و سرایت آن به دام های اطراف این منطقه هستند.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی، مدیرکل محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تعداد تلفات مشاهده شده در منطقه هفتاد قله توسط کارکنان محیط زیست اظهارداشت: تاکنون ۱۰۸ مورد لاشه مبتلا به بیماری طاعون نشخوارکنندگان در این منطقه مشاهده و به صورت بهداشتی دفن شده است.

وی با اشاره به عدم امکان ارائه آمار دقیق لاشه ها گفت: با توجه به وسعت منطقه ممکن است تعداد دیگری از لاشه ها نیز، در میان دره که امکان دسترسی به آنها نیست تلف شده و در این آمار ثبت نشده باشند.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی افزود: پس از مشاهده نخستین مورد لاشه کل و بز، نمونه به آزمایشگاه محیط زیست استان مرکزی انتقال و سپس به تهران ارسال شد و نتیجه نهایی، بروز بیماری پی پی آر یا طاعون نشخوارکنندگان کوچک را تاییدکرد.

لایحه حفاظت احیا و مدیریت تالاب های کشور تقدیم مجلس شد

در این روز رئیس جمهوری لایحه «حفاظت، احیا و مدیریت تالابهای کشور» را برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

 این لایحه به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه ۲۰/۲/۱۳۹۴ هیئت وزیران به تصویب رسیده است.

دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری این لایحه را در تاریخ ۸/۴/۱۳۹۴ برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

وضعیت دید افقی در بهار

روز یکشنبه اعلام شد پدیده گرد و خاک در کشور متاثر از دو منشا خارجی و داخلی است که استان های نیمه غربی از هر دو منبع و استان های نیمه شرقی به طور عمده از منابع داخلی متاثر هستند.

 اگر چه طی سال های اخیر پدیده گرد و خاک در استان خوزستان روند صعودی داشته و موجب بروز مشکلات بسیاری برای ساکنان آن شده اما مانند تمام پدیده های بزرگ مقیاس جوی و اقلیمی این گرد و خاک محدود به مرزهای شناخته شده استانی نیست. بطوریکه بهمن ماه گذشته علاوه بر خوزستان استان های اطراف از جمله ایلام، بوشهر و همچنین استان های غربی کشور شامل کرمانشاه و کردستان و حتی آذربایجان غربی تحت تاثیر جریانات گردوخاک ورودی از کشورهای همسایه قرار داشتند.

با این حال هنوز در کشور شبکه گسترده و فراگیری از ایستگاه های زمینی پایش گرد و خاک به نحوی که بتواند انعکاس دقیقی از شرایط لحظه ای وضعیت گرد و خاک به صورت همدیدی ارائه دهد، وجود ندارد.

اما آنطور که شاهرخ فاتح رئیس مرکز  ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی می گوید: یکی از مهمترین مواردی که در اثر بروز گرد وخاک دچار تغییر می شود میزان دید افقی است که اندازه گیری دقیق آن در ایستگاه های هواشناسی بر اساس استاندارد های تعریف شده میسر است.

وی با بیان اینکه دید افقی در فصول بهار و تابستان که بیشتر استان های خشک کشور با پدیده های آب دار کاهنده دید افقی مواجه نیستند می تواند مورد استناد قرار گیرد می گوید: با بررسی نقشه های پهنه بندی کشور از منظر تعداد روز با دید افقی کمتر از ۵ هزار متر برای فصل بهار که در سه زمان متفاوت بهار ۹۴ ، بهار ۹۳ و همچنین میانگین بلند مدت فصل بهار ارائه شده است نتایجی به دست آمده است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی به نقشه تعداد روزهای همراه با دید افقی کمتر از ۵ هزار متر در میانگین بلند مدت فصل بهار اشاره می کند و می افزاید:  براساس آمارهای بلند مدت در بیشتر استان های کشور تعداد روز های با دید افقی کمتر از ۵ هزار متر بین   ۱ تا ۱۶ روز در فصل بهار متغیر بوده است. و بیشترین تعداد مربوط به استان های خوزستان، کرمانشاه و همچنین مناطق محدودی از استان فارس بوده است.

به گفته او،تعداد روزهای همراه با دیدافقی کمتر از ۵ هزار  متر در فصل بهار ۱۳۹۳ حاکی از تغییراتی در استان های درگیر با موضوع و از این مهم تر افزایش تعداد استان های با تعداد بیشتر از  ۶ روز دید افقی کمتر از ۵ هزار متر در فصل بهار است. به طوریکه در بهار ۹۳ علاوه بر استان های خوزستان، کرمانشاه و فارس، استان های مرکزی،خراسان جنوبی، بوشهر و سیستان وبلوچستان هم به استان های با درگیری بیشتر با این پدیده افزوده شده اند که می توان به این نتیجه رسید که  منابع داخلی وقوع گردوخاک در کشور توسعه و گسترش یافته اند.

فاتح با اشاره به تعداد روزهای همراه با دیدافقی کمتر از ۵ هزار متر را در بهار ۱۳۹۴  تأکید می کند: بررسی ها مبین افزایش شدید تعداد روزها  ( بیشتر از ۱۲ روز ) و گسترش استان های با شرایط مذکور (حدود ۱۰استان) در کشور است  که این موضوع را می توان به خشک شدن بیش از پیش خاک کشور در اثر خشکسالی های فراگیر و تجمعی چند سال اخیر نسبت داد.

آنطور که فاتح می گوید: امروز در مناطقی از کشور با موضوع افزایش گردوخاک مواجه هستیم که در سال های گذشته سابقه این پدیده را نداشتند. استان هایی مانند مرکزی، قم، تهران، البرز، اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، خراسان جنوبی، سمنان ، یزد، کهگیلویه و بویراحمد، همدان، لرستان، ایلام و همچنین مناطق جدیدی از استان های سیستان و بلوچستان، خوزستان، فارس و کرمانشاه همگی به عنوان مناطق جدید قابل اشاره هستند.

بنابراین چنانچه روند استفاده و بهره برداری از منابع آب های سطحی و زیرزمینی کشور و همچنین توسعه ناپایدار کشاورزی اصلاح  نشود و با همین روند فعلی ادامه داشته باشد، با توجه به افزایش جمعیت و در پی آن افزایش تقاضا و مصرف آب ، حتی درصورت طبیعی بودن بارش ها هم نمی توان به بهبود شرایط در بستر خشک کشور امیدوار بود. و روز به روز شاهد کاهش دید افقی به دلیل گرد و خاک در مناطق بیشتری از کشور خواهیم بود.

پیگیری قطع درختان ارم توسط محیط زیست

روز دوشنبه رئیس محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه قطع درختان مجموعه ارم بدون مجوز انجام شده است، گفت: محیط زیست تا حصول نتیجه این موضوع را از طریق مراجع ذیصلاح پیگیری می کند.

محمد حسین بازگیربا بیان این مطلب افزود: مجموعه باغات، بوستان ها، مناطق شهری، واحدهای خدماتی، صنعتی بایستی بخشی از مساحت خود را به فضای سبز اختصاص دهند.

به گفته وی این مجموعه ها مکلف به نگهداری و حفظ فضای سبز زیرمجموعه خود بوده و بایستی از خشک و پوسیده شدن آنها با مراقبت های لازم جلوگیری کنند.

رئیس محیط زیست شهر تهران اظهار داشت: همچنین تغییر کاربری فضاهای سبز در این مجموعه ها به دلیل اینکه درختان ریه های تنفسی شهر و عوامل پالایش هوا، تعدیل گرما، افزایش نفوذ و حفظ خاک و آب هستند تخلف محسوب می شوند.

وی افزود: اما چنانچه قرار است در فضای سبز مجموعه های شهری تغییری صورت گیرد بایستی برنامه و ضرورت آن و همچنین اقداماتی که برای جبران از بین بردن فضای سبز قرار است صورت بگیرد از پیش اعلام و در کمیسیون های مربوطه از جمله کمیسیون ماده ۷ و کمیسیون ماده ۵ شهرداری مطرح شود و در صورتی که مجوز صادر شد این اقدام انجام شود.

بازگیر تاکید کرد: قطع درختان در مجموعه ارم بدون طی این مراحل و بدون مجوز انجام شده اما به دلیل اینکه تعداد زیادی از درختان شهری فاقد شناسنامه هستند دقیقا نمی توان گفت که چه تعداد درخت و با چه سنی در این مجموعه قطع شده است.

به گفته رئیس محیط زیست شهر تهران همچنین هنوز گزارش دقیق توجیه این اتفاق به دست محیط زیست نرسیده و گزارش دقیقی از اینکه آیا قطع این درختان برای تغییر کاربری و ساخت سرویس بهداشتی در این مجموعه بوده یا نه به دستمان نرسیده است.

وی یادآور شد: با این حال محیط زیست به عنوان ناظر این اقدام را تا حصول نتیجه نهایی از طریق مراجع قضایی و کمیسیون های مربوطه پیگیری می کند.

پلمپ ۴ واحد آبکاری

روز سه شنبه رئیس محیط زیست بهارستان از بازدید سرزده از ۴ واحد آبکاری خبر داد و گفت: فضلاب تصفیه نشده این واحد ها حاوی سیانور و کروم است که سلامت و محیط زیست را به شدت تهدید می کند.

رضا شایسته  با بیان این مطلب افزود:  در راستای ادامه برنامه گشت ، پایش و نظارت بر عملکرد واحدهای صنعتی شهرستان و با هدف بررسی مسائل زیست محیطی ، پیگیری اقدامات انجام شده و اتخاذ تمهیدات زیست محیطی از ۴ واحد آبکاری در شهرستان بهارستان توسط رئیس اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان بازدید شد.

به گفته وی،  فاضلاب آلاینده و بسیار خطرناک حاوی سیانور و کروم  آبکاریهای غیر مجاز بدون هیچ گونه تصفیه ای وارد چاههای جاذب شده و به طور جدی سلامت و بهداشت عمومی و همچنین محیط زیست را تهدید می کند.

شایسته  با اشاره به اینکه این موضوع به هیچ عنوان از لحاظ زیست محیطی ، شرعی ، انسانی و اخلاقی پذیرفته نیست، اظهار داشت:آبکاری های غیر مجاز از مهم ترین خطوط قرمز اداره محیط زیست است و  علاوه بر پلمپ واحد ها ، از مراجع قضایی خواستار است صاحبان این واحد ها را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

مرگ دلخراش خرس قهوه ای در فیروزکوه

در این روز در پی انتشار خبری در خصوص کشف لاشه یک قلاده خرس قهوه ای در محدوده استحفاظی شهرستان فیروزکوه، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران اقدام به توضیحات اولیه در خصوص این موضوع کرد.

 در پی انتشار خبری در خصوص کشف لاشه یک قلاده خرس قهوه ای در محدوده استحفاظی شهرستان فیروزکوه و عدم واکنش دستگاه محیط زیست به این موضوع، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران اقدام به توضیحات اولیه در خصوص این موضوع کرد.

نقی میرزا کریمی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار داشت: در پی تماس تلفنی شهروندی مبنی بر وجود لاشه یک قلاده خرس قهوه ای در منطقه گدوک در مجاورت محور قائم شهر- تهران ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه بلافاصله به محل اعزام شدند.

وی با اشاره به اینکه ماموران با لاشه یک خرس قهوه ای با دست و پای بسته در حالی که از ناحیه کتف مورد اصابت گلوله ساچمه زنی چهارپاره قرار گرفته بود برخورد کردند، افزود: در بررسی های مقدماتی صورت گرفته مشخص شد که لاشه این خرس توسط یک خودروی وانت از محلی دیگر به این مکان انتقال یافته است.

میرزاکریمی اظهار داشت: لاشه این خرس در مدت زمان کوتاهی به منظور انجام بررسی های بیشتر به پارک پردیسان منتقل شد.

یوزپلنگ ایرانی بیمه شد

روز چهارشنبه در تفاهم نامه همکاری که به امضای مدیرعامل شرکت بیمه دانا و دفتر توسعه ملل متحد رسید «یوزپلنگ ایرانی» در قبال حوادث غیرطبیعی بیمه شد.

 براساس این تفاهم نامه، شرکت بیمه گر موظف شده است به ازای مرگ هر قلاده یوزپلنگ ایرانی در حوادثی که یک طرف آن انسان باشد ۵۰ میلیون تومان خسارت بپردازد.

بیژن صادق مدیرعامل شرکت بیمه دانا پوشش بیمه ای سالانه ۵ قلاده یوزپلنگ ایرانی به ارزش ۲۵۰ میلیون تومان را از وظایف این شرکت بیمه ای برشمرد و ابراز امیدواری کرد: از این طریق امنیت یوزپلنگ ایرانی افزایش یابد.

وی گفت: این شرکت درنظر دارد سایرگونه های جانوری درمعرض خطر را نیز با پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست تحت پوشش بیمه ای قرار دهد.

گری لوئیس نماینده دفتر توسعه ملل متحد نیز با اشاره به پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی که از ۱۵ سال پیش با همکاری دولت جمهوری اسلامی ایران اجرایی شده است امضای این تفاهم نامه همکاری را گامی دیگر برای استمرار برنامه های سازمان ملل در این پروژه دانست.

وی گفت: براساس این یادداشت تفاهم نامه همکاری خسارتی که شرکت بیمه گر دراختیار دفتر توسعه ملل متحد در تهران قرار می دهد باید صرف برطرف کردن تهدیدات یوزپلنگ ایرانی شود.

لوئیس به آخرین حادثه مرگباری که برای یوزپلنگ ایرانی در جاده تهران مشهد در شمال شرقی منطقه حفاظت شده توران پیش امده است اشاره کرد و افزود : باتوجه به خسارتی که بیمه دانا پرداخت کرده  این مبلغ قرار است با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست برای مطالعات بوم شناختی جاده ها در این منطقه هزینه شود.

در این مراسم که جمعی از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست حضور داشتند مدیرعامل شرکت بیمه دانا دو فقره چک هر یک به مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای مرگ دو یوزپلنگ ایرانی در چند ماه اخیر در اختیار سازمان ملل قرار داد.


کلمات کلیدی : -

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر

کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات ارسال شده برای این مطلب