يكشنبه 05 اسفند 1397
  • ما مِن أَحَدٍ يَتيهُ إِلاّ مِن ذِلَّةٍ يَجِدُها فى نَفسِهِ؛ هيچ كس نيست كه تكبّر ورزد، مگر بر اثر خوارى و حقارتى است كه در خود مى بيند.


کد خبر : 5731 1397/11/13 23:3 چاپ خبر

انتصابات سیاسی و راهی نافرجام

آقای مدیر کل شترسواری دولا دولا ندارد!

 روی سخن را به سوی عسگری نیکزاد مدیرکل آموزش و پرورش مازندران می بریم؛ مدیری که برخلاف انتظارات در محور اقتدارگرایی در مدیریت و انتصابات مدیران میانی و شهرستانی، اما ظاهراً اسیر مهندسی کردن انتخاب مدیران از سوی جریان های سیاسی و برخی نمایندگان شده است.


گماردن افراد ستادهای انتخاباتی در مناصبهای مدیریتی و به فراموشی سپردن نخبگان و شایستگان در مدیریتها فاجعه دردناکی می باشد که پیشرفت و آبادانی استان در تمامی عرصه ها بصورت جدی و خطرناکی نشانه خواهد رفت؛ بنابراین انتقال نیروی انسانی و جابجایی در چنین سازمان‌هایی بر اساس اجرای منشور شایسته سالاری دشوار است و مدیران منصوب سیاسی توان فهم محیط  بوروکراتیک و آرایش ائتلاف‌ها را برای حمایت از دستور کار سازمانی خود ندارند.

 

به گزارش شمال تایم، این مهم اگر برای سیستم های مهمی همچون آموزش و پرورش رخ دهد فاجعه اجتماعی را به بار خواهد آورد و اگر نگاهی به مدیریت آموزش و پرورش مازندران بیندازیم پرواضح سایه ای از سیاست زدگی را در مدیریت آن مشاهده می کنیم .

 

روی سخن را به سوی عسگری نیکزاد مدیرکل آموزش و پرورش مازندران می بریم؛ مدیری که برخلاف انتظارات در محور اقتدارگرایی در مدیریت و انتصابات مدیران میانی و شهرستانی، اما ظاهراً اسیر مهندسی کردن انتخاب مدیران از سوی جریان های سیاسی و برخی نمایندگان شده است.

 

متاسفانه مغفول ماندن اصل شایسته سالاری در انتخاب مدیران سبب گسترش و شیوع روش  ماکیاولیستی در ادامه حیات برای بسیاری از مدیران توانمند و شایسته آموزش و پرورش مازندران شده و باید پرسید چرا در شهری همچون ساری تفاوت فاحشی بین نواحی 1 و 2 است و نیکزاد قادر به تأمین دیدگاههای مدیران ناحیه 2 نیست.

 

در حالی که به کررات دیده می شود تنی چند از مدیران و مسئولین صاحب نظر آموزش و پرورش ناحیه 2 ساری به واسطه سیاست های غلط مدیریت آموزش و پرورش این ناحیه ابراز نارضایتی کرده و این موضوع نیز به صراحت به نیکزاد اعلام اما ناتوانی وی نیز نسبت به تغییر مدیریت آموزش و پرورش برای مدیری در چنین سطحی قابل تأمل است .

 نتیجه تصویری برای نیکزاد آموزش و پرورش مازندران

گماردن افراد ستادهای انتخاباتی در مناصب مدیریتی و به فراموشی سپردن نخبگان و شایستگان در مدیریتها فاجعه دردناکی است  که تبعات جدی برای نهادهایی همچون آموزش و پرورش دارد.

 

متأسفانه اینگونه به نظر می رسد آقای مدیر کل قدرت تصمیم گیری در خصوص تغییرات مدیریتی را ندارد و علیرغم اثبات بسیاری از ناکارآمدی مدیریتی، اما حفظ میز قدرت و شهرت خود را نشانه و هدف گذاری کرده و مدیریت سایه از سوی رجال سیاسی و برخی نمایندگان در آموزش و پرورش مازندران موج می زند و این نیکزاد است که تنها تمکین مطلق در برابر خواسته های آنها دارد!

 

باید توجه داشت که لازمه اصلی تقویت سیستم مدیریتی، تجهیز مناصب مدیریتی فراتر از نگاه سیاسی و سپردن آن به مدیرانی که دارای علم روز می باشند، زیرا که برخی از مسئولین میانی آموزش و پرورش در مازندران بالاخص ساری، مدیران سفارشی ، سیاسی و انتخاباتی هستند و قطعا  تلفیق این سه ادبیات سیاسی با هم در سکاندار کردن افراد و سپردن منصب و جایگاه مدیریتی آنهم در نهادی همچون آموزش و پرورش باعث گردیده که عاقب افول آموزش و پرورش مازندران و ساری و نتایج اسفناکی برای اجتماع استان و مرکز آن محتمل باشد که امیدواریم نیکزاد بتواند با رویکرد مقتدرانه تر ابتداً پاسخ نیازهای فکری مدیران آموزش و پرورش و سپس قادر به انتصاب مدیران بر اساس رعایت معیارهای استاندارد آموزشی و پرورشی داشته باشد.


کلمات کلیدی : -

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر

کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات ارسال شده برای این مطلب