يكشنبه 05 اسفند 1397
  • ما مِن أَحَدٍ يَتيهُ إِلاّ مِن ذِلَّةٍ يَجِدُها فى نَفسِهِ؛ هيچ كس نيست كه تكبّر ورزد، مگر بر اثر خوارى و حقارتى است كه در خود مى بيند.


کد خبر : 5737 1397/11/19 10:3 چاپ خبر

زباله ساری و نابودی چهاردانگه

 افکار عمومی و مردم چهاردانگه یادشان نمی رود که قرار بود زباله تنها 3 ماه در منطقه مرزی ساری و سمنان دفن شود نه سی سال ؛ آنهم در زیر یک کوهپایه کوچک که امروز وقتی به محیط محل دفن زباله می نگریم از آن وعده فاصله ی بسیاری دارد! به گزارش شعبان وفایی نژاد مدیر مسئول شمال تایم، چهاردانگه علیرغم بهره مندی از چندین رجال سیاسی در همه ادوار تاریخ، اما همواره مظلوم بوده است.

 

یکی از ارمغان حدود 20 سال اخیر مسئولین به چهاردانگه دفن انواع زباله در مناطق مختلف بوده که عامل نابودی کامل طبیعت این منطقه و تفسیر بنده از نابودی چهاردانگه از ورودی کمربندی جنوبی جاده ساری به قائمشهر آغاز و تا آخرین نقطه مرزی چهاردانگه منتهی می شود .

 

از آنجائیکه طی مسیر حمل زباله ساری به چهاردانگه شیرابه های زباله خودروهای حمل آن در سراسر مسیر ریخته می شود خطرات زیست محیطی و بهداشتی ملموس است.

 

براستی طی 20 سال گذشته چند نماینده از چهاردانگه در شورای شهر و مجلس شورای اسلامی حضور داشته اند و در این راستا چه کرده اند؟!

 

به جای اینکه علی لاریجانی را برای کوهنوردی و تفریح همراهی و یا مسئول تدارکات تفرجگاههای وزیران و امیران باشند آنها را به تماشای نمایشگاه زباله چهاردانگه دعوت کنند که هر روز انباشت زباله این منطقه بیشتر می شود.

 نتیجه تصویری برای زباله چهاردانگه ساری

این موضوع از آن جهت قابل تأمل است که در هیچ یک از مناطق مازندران و گلستان حتی لحظه ای اجازه دفن زباله ساری را نمی دهند و مسئولین مازندران هرگاه بحث اعتراض به دفن زباله را در دودانگه و چهاردانگه متوجه شدند به همه معترضین انگ سیاسی کاری زدند!

 

باید توجه داشت سالها به طول خواهد انجامید که صدمات وارده به محیط زیست چهاردانگه به واسطه اقدام نابخردانه انتقال زباله ساری جبران شود حال آنکه از اعضای شورای شهر و یا نمایندگان مجلس در مرکز استان سوأل می کنیم طی این مدت چند بار از منطقه دفن زباله ساری در چهاردانگه بازدید و چه اقدامات موثری را برای برون رفت از بحران مذکور صورت داده اید؟

 

داستان انتخاب فرمایشی و خارج از عرف مناقصات اداری شهرداری ساری که اسفندیار عشوری و علی اکبر زلیکانی دو عضو شورای شهر ساری در بازدید میدانی خبرنگاران بدان اشاره کردند نشان می دهد زباله برای بسیاری از افراد به بیزینس پرسود تبدیل شده و در این مسیر تنها سلامت مردم این مناطق و حیوانات است که نادیده گرفته می شود.

 

شهردار جوان کیاسر در اظهاراتی مختصر جملاتی را پیرامون زباله و مخاطرات آن بیان کرد اما ظاهراً وی نیز به کمپین سکوت دعوت شده و باید صراحتاً عنوان داشت که دفن زباله در چهاردانگه شاخص ترین عملکرد رجال سیاسی این مناطق در مناصب مختلف محسوب می شود.

 

افکار عمومی و مردم چهاردانگه یادشان نمی رود که قرار بود زباله تنها 3 ماه در منطقه مرزی ساری و سمنان دفن شود نه سی سال ؛ آنهم در زیر یک کوهپایه کوچک که امروز وقتی به محیط محل دفن زباله می نگریم از آن وعده فاصله ی بسیاری دارد!

 

اگر پرونده دفن زباله ساری به فولاد محله در دادگستری سمنان موجود است مسئولین این استان باید پیگیر موضوع باشند و پرداختن به بازی های بچگانه شهرآرش و بهارنارنج و بنربازی های چند ده میلیاردی برای شهری که سرداران شهید بسیاری را به خود دیده کاری بس عبس و ناامید کننده است.

 

در مخلص کلام باید گفت در مظلومیت چهاردانگه همگان سکوت کرده اند و این سکوت باعث نابودی باغداری، دامداری و کشاورزی این منطقه غنی شده است، مسئولین شعار جذب توریست را می دهند اما شاید آنها به دنبال جذب توریست برای تماشای زباله این مناطق هستند!

 

با یادآوری سالها مجاهدت و تلاش های رجال برجسته این منطقه همچون حضرت آیت اله سید حسن شجاعی کیاسری و علمای بزرگ دینی همچون آیت اله زمانی و مرحوم مهدوی که هیچگاه در برابر حق و حقوق مردم سکوت نمی کرده اند، امیدواریم هر چه سریعتر راهکاری اساسی برای حل موضوع زباله چهاردانگه شناسایی و عملیاتی شود.


کلمات کلیدی : -

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر

کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات ارسال شده برای این مطلب