دوشنبه 27 خرداد 1398
  • ما مِن أَحَدٍ يَتيهُ إِلاّ مِن ذِلَّةٍ يَجِدُها فى نَفسِهِ؛ هيچ كس نيست كه تكبّر ورزد، مگر بر اثر خوارى و حقارتى است كه در خود مى بيند.


کد خبر : 5789 1397/12/16 15:5 چاپ خبر

سرایت منشاء روانی به حوزه کشاورزی

 آندسته از کشاورزان  عقب مانده از غافله نتوانستند کود موردنیاز را تهیه و کار کودپاشی کلزا و گندم را انجام دهند و مراجعات مکرر کشاورزان به مراکز توزیع حاکی از نگرانی آنها برای گذران معیشت است که باید از طریق کشاورزی و باغداری تامین شود.لجام گسیختگی گرانی و تورم و چند نرخی شدن بسیاری از کالاها و محصولات و مایحتاج عمومی ناشی از عدم نظارت بر قیمت دلار و سکه آغاز شد و بتدریج  به بازار خودرو، مواد پروتئینی، غذایی شیوع پیدا کرد و اینک به نهاده های کشاورزی سرایت کرده است.

 

کشاورزان به منظور تقویت خاک و رشد محصولات در جهت بازدهی و افزایش تولید نیاز به کود و سموم دفع آفات نباتی دارند.
 
 
به گزارش شمال تایم، در پی گرانی افسار گسیخته بسیاری از کالاها در بازار ، توزیع کود اوره که بیشترین مصرف کشاورزان مازندران برای گندم، کلزا، برنج، مرکبات و محصولات جالیزی است به دلیل منشاء روانی دچار کمبود شده و انبارهای کود سفید کارگزاران راخالی  کرده است.
 
در این راستا آندسته از کشاورزان  عقب مانده از غافله نتوانستند کود موردنیاز را تهیه و کار کودپاشی کلزا و گندم را انجام دهند و مراجعات مکرر کشاورزان به مراکز توزیع حاکی از نگرانی آنها برای گذران معیشت است که باید از طریق کشاورزی و باغداری تامین شود.
 
نتیجه تصویری برای کشاورزی
 
به همین جهت در خصوص خالی بودن انبارهای شرکت های کارگزار از کود اوره (سفید) و نیاز برخی  از کشاورزان به کود با چند واحد بخش کشاورری استان تماس گرفته شد اما از پاسخ دادن به پرسش ما طفره رفته اند و اظهار داشتند که کار مهمتر و واجب تر از کود دارند.
 
در ادامه خبرنگار ما در تماس با مهندس مجید سلطانی سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان مازندران موضوع کمبود کود و چند برابری آن در بازار آزاد به گفتگو پرداخت که جهت تنویر افکار عمومی به آن می پردازیم.
 
سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران گفت: بیشترین مصرف کود در استان کود اوره است که این شرکت در سال گذشته 90 هزار تن کود توزیع کرد و در سال جاری 90 درصد کود اوره موردنیاز کشاورزان از طریق 270 مرکز کارگزاری توزیع شد و تا پایان سال مابقی خرید توزیع می شود.
 
وی با اشاره به اینکه وظیفه و مسئولیت شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تهیه، تامین و توزیع کود را تا مراکز کارگزاری محل عرضه به کشاورزان را بر عهده دارد افزود: وظیفه نظارت بر عهده جهاد کشاورزی شهرستان ها و مراکز خدمات دهستانها است.
 
مهندس سلطانی علت کمبود کود و عدم دریافت کود توسط برخی از کشاورزان را ناشی از منشاء روانی بازار دانست که عده ای از ترس گران شدن و یا کمبود اقدام به خریدکود بیش از نیاز کرده اند. 
 
سرپرست شرکت خدمات و حمایتی کشاورزی مازندران تصریح کرد: که سطح زیر کشت اراضی در استان هیچ تغییری نکرد و ما هم به اندازه نیاز همانند سال های گذشنه  کود تهیه ، تامین و توزیع کردیم و جای هیچ نگرانی نیست.
 
در خاتمه مهندس سلطانی گفت: کود فسفاته و پتاسه بیش از نیاز برای کشت بهاره در انبارهای استان ذخیره شده و هیچ مشکل و کمبودی وجود ندارد.
 
گزارش ارسالی از خبرنگار کیهان

کلمات کلیدی : -

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر

کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات ارسال شده برای این مطلب