سه شنبه 28 خرداد 1398
  • ما مِن أَحَدٍ يَتيهُ إِلاّ مِن ذِلَّةٍ يَجِدُها فى نَفسِهِ؛ هيچ كس نيست كه تكبّر ورزد، مگر بر اثر خوارى و حقارتى است كه در خود مى بيند.


کد خبر : 5801 1397/12/22 22:3 چاپ خبر

سکوت پشت پرده طرح انتقال آب خزر به سمنان شکسته می شود

 مسئولان سمنانی می گویند ما آب نداریم پس ساخت چندین سد برای چیست؟ اگر آب ندارند با کدام آب می خواهند سد را آبگیری کنند. تاریخ و تجربه نشان داده آنها نردبان ها را ساختند تا به پشت بام آبی دیگران برسند.


مقدمات طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان که با حمات و پیگیری یک سمنانی الاصل به نام نصیری رئیس ساواک رژیم منحوس پهلوی آغاز شد پس از انجام اقداماتی بنا به دلایلی اجرای این طرح متوقف شد.

 

 

به گزارش شمال تایم، پس از پیروزی انقلاب اسلامی طرح انتقال آب دریای خزر پس از سال ها مسکوت ماندن دوباره در دوره ریاست جمهوری مرحوم آیت اله هاشمی رفسنجانی استارت خورد اما مجدداً اجرای این طرح به بایگانی سپرده شد. پس از سالها توقف و با تشکیل سلسله سمنانیان در قوه مجریه در اواخر دولت احمدی نژاد اقداماتی در جهت اجرای طرح انتقال آب به سمنان صورت پذیرفت که عملاً در این دولت هم کار به جایی نرسید و سرانجام روحانی چندی قبل در جمع مردم دامغان آمادگی دولت را برای اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان اعلام کرد که بسیاری از دوستداران زیست محیطی و کارشناسان و منتقدان و انجمن های محیط زیستی کشور چنین تصمیم غیرمنطقی و غیرکارشناسی را یک شوخی، احساسی و تعصب منطقه ای دانستند که در طی 50 سال اخیر بارها با شکست مواجه شده است.

 

 

دکتر سید علی ادیانی راد نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار ، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی در نشست خبری با خبرنگاران در سالن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با تشریح پیشینه انتقال آب دریای خزر به کویر سمنان گفت: کارشناسان معتقدند اجرای این طرح از منظر اقتصادی، زیست محیطی، فنی، کارشناسی و پیوست فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی و مالی بیش از 100 ایراد و اشکال دارد و به لحاظ اشکال نظری و فنی این پروژه در رژیم گذشته و در دو دولت رفسنجانی و احمدی نژاد انجام نشده است.

 نتیجه تصویری برای سد کسلیان در سوادکوه

 

وی افزود: به دلیل اینکه تاکنون مجوزی توسط محیط زیست و وزارت نیرو صادر نشده و به لحاظ مدیریتی عمر دولت روحانی، اجازه عملیات اجرای این کار را نخواهد داشت ودرسال 98 مردم تکلیف مجلس و در سال 99 تکلیف دولت را مشخص خواهند کرد و بی شک آب دریای خزر یا دریای عمان و یا خلیج فارس 80 درصد از نمایندگان مجلس دهم و دولت را خواهد برد.

 

 

استقرار صنعت در سمنان متناسب با آمایش سرزمینی نبود. استقرار صنعت بر مبنای رانت و ویژه خواری ها بود.

 

 

دکتر ادیانی عضو کمیسیون تلفیق در ادامه گفت: مخالفت نمایندگان با طرح انتقال آب دریاچه خزر به سمنان به صرف حس ناسیونالیستی و تعصبات منطقه ای نیست بلکه با استناد به نظر کارشناسی بر منطق استوار است.

 

 

دکتر ادیانی نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی با اشاره به نامه مکتوب معاون وزیر نیرو در خصوص تامین آب صنعت استان سمنان با انتقال آب دریای خزر، خطاب به مسئولان گفت: تو که آب نداشتی برای چه فولاد را آنجا بردی.

 

 

وی اضافه کرد: وقتی استقرار صنعت متناسب با آمایش سرزمینی نبوده  مدیران ما بر مبنای یک سری رانت ها و ویژه خواری هدایت فعالیت های صنعتی را سوق دادند وباید امروز به سرمایه گذاران صنعت پاسخگو باشند.

 

 

عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: آنها دغدغه آب شرب ندارند زیرا براساس کارشناسی به عمل آمده، آب ها و نزولات آسمانی درون استانی سه برابر جمعیت فعلی استان سمنان را جواب می دهد.

وی با بیان اینکه در گفتمان ها انتقال آب دریای خزر را برای آب شرب مردم سمنان عنوان می کنند گفت: انتخاب این موضوع یک حرکت انحرافی، ترحم آمیز و تبلیغاتی بیش نیست.

 

 

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خلف وعده های وزراء و مسئولان در خصوص احداث سد کسلیان گفت: آثار زیان بار انتقال آب از سرچشمه های منابع آبی استان مازندران به دیگر استان ها و از جمله سمنان به وزیر نیرو هشدار داده شد که اکنون بسیاری از رودخانه های خروشان مازندران خشک شده و نیمی از حجم سدها آبگیری نمی شود که این مشکلات بی آبی نتیجه به یغما بردن آب سرشاخه و چشمه های مازندران است زیرا بسیاری از روستاها، شهرها و اراضی کشاورزی در مازندران در فصل گرما با بی آبی و کم آبی تشنه هستند.

 

 

وی اظهار داشت: یک ضرب المثل قدیمی می گوید: چراغی که به خانه رواست بر مسجد حرام است.

 

 

وی تصریح کرد: مسئولان سمنانی می گویند ما آب نداریم پس ساخت چندین سد برای چیست؟ اگر آب ندارند با کدام آب می خواهند سد را آبگیری کنند. تاریخ و تجربه نشان داده آنها نردبان ها را ساختند تا به پشت بام آبی دیگران برسند.

 

 

وی خاطرنشان کرد: سمنانی ها آب چشمه روزیه سوادکوه و خطیرکوه را بردند و در سال 76 قول دادند که سدکسلیان را در سوادکوه می سازند اما این وعده ای بیش نبود و تاکنون استیضاح و تحقیق و تفحص در مجلس هم نتیجه ای نداشت.

 

 

این نماینده با بیان اینکه استفاده از دریاچه ها یک قاعده کلی دارد اذعان داشت: بعد مسافت و سوق الجیشی بودن نیمی از مسیر، وجود جنگل هیرکانی، اراضی محصولات،تراکم بافت روستایی در مسیر، نابودی سرمایه های گردشگری و هزینه های بسیار سنگین که هر مترمکعب آب براساس پیش بینی سال 93 چهار دلار هزینه دارد که با اجرای این طرح مردم سمنان به جای خوردن بستنی طلایی در برج میلاد در آینده باید آب طلایی بنوشند.

 

 

دکتر ادیانی هزینه اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان را براساس پیش بینی سال 94 بالغ بر ده هزار میلیارد تومان عنوان داشت و گفت: انتقال آب از سطح 26 متری دریای آزاد تا به ارتفاع 2300 متری و بطول حدود 300 کیلومتر و ایجاد چندین دریاچه در مسیر، استفاده از پمپاژ را بسیار سخت و پرهزینه دانست که اکنون در توان دولت نیست.

 

 

وی اظهار امیدواری کرد: سمنانی ها با بردن آب چشمه و سرشاخه های مازندران مدیریت کنند و با کاستن تلفات مشکل کم آبی را همانند مازندران حل کنند.

 

 

گفتنی است در صورت حضور دو تن از نمایندگان شمالی در جلسه هشتم  اسفندماه جاری در کمیسیون تلفیق این طرح همانند سه سال گذشته از دستورکار خارج و حذف می شد اما به علت عدم حضور دو تن از نمایندگان شمالی عضو کمیسیون تلفیق به این طرح پنج میلیارد تومان اعتبار مطالعاتی داده شد.

 


کلمات کلیدی : -

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر

کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات ارسال شده برای این مطلب