دوشنبه 25 آذر 1398
  • ما مِن أَحَدٍ يَتيهُ إِلاّ مِن ذِلَّةٍ يَجِدُها فى نَفسِهِ؛ هيچ كس نيست كه تكبّر ورزد، مگر بر اثر خوارى و حقارتى است كه در خود مى بيند.


کد خبر : 5883 1398/03/13 14:1 چاپ خبر

ساری چگونه ساری شد؟

«عبوری» فقط یک نام نیست

 حدود 81 ماه شهردار ساری بود. در این مدت هم پروژه‌های بسیاری را تعریف و اجرا کرد و هم تفکر زیبایی را در خدمت‌رسانی بی‌منت از خود به یادگار گذاشت. او به‌طورجدی و باغیرتی مثال‌زدنی مسجد جامع را در سریع‌ترین زمان بازسازی کرد


به گزارش شمال تایم، سال‌ها بود که مردم ساری به دنبال گسترش فضای تفریحی خود در سبزه‌میدان سابق بودند، آن را از عنوان میدان شهرداری به میدان امام حسین (ع) نام نهادند تا شاید روزی مدیری در کسوت شهردار ساری با تفکر ناب عاشورایی بتواند، آرزوی چندین و چندساله‌شان را برای انتقال پادگان به خارج از شهر برآورده کند، انگار طاقت مردم ساری با ادبیات انتظار گره‌خورده است! آن‌ها روحیه جهادی می‌خواستند و شور جوانی و اندیشه انقلابی که بتواند به‌دوراز رخوت و تسلیم شدن، آن‌ها افراد زیادی را آزمودند اگرچه هرکدام از شهرداران شهرکهن ساری، نقشی زیبا بر تارک این شهر هزارنقش ترسیم کردند اما طرحی که شهردار جوان، مؤمن و جهادگر در کنار خودِ مردم و با توکل بر خدایش و دعای خیر ابوالشهدا حاج حسن عبوری و فرزندانش شهیدش، زد طعم دگری داشت. طعم همدلی و عمل‌گرایی...

 
یک شهردارساروی و 5 استاندار !
 
نتیجه تصویری برای عبوری ساری
 
 
عبوری تنها شهردار ساری بود که با تفکر 5 استاندار که همه آن‌ها جز آخری غیرساروی بودند، کار کرد. آن‌ها که دستی بر آتش پیگیری جذب بودجه سازمانی دارند، نیک می‌دانند که جذب درآمد برای مدیریت‌های شهری به‌خصوص برای شهری مثل ساری که سال‌ها گَرد عدم اجرا یا حتی عدم تعریف پروژه‌های کلان ملی بر  آن نشسته بود، چقدر سخت و نیازمند سماجت و لابی‌گری گسترده است! اما عبوری توانست در مدت صدارتش بر کرسی خدمت گذاری به مردم، از گفتمان نتوانستن‌ها و نشدنی‌ها، توانستن و شُدن بسازد و واژه خواستن و توانستن را در قلب و ذهن همشهریانش زنده کند. موفقیت‌هایش دیگر زبانزد خاص و عام شده بود. تا جایی که او با عملکردش توانست عضو هیئت‌رئیسه شهرداری‌های کشور شود  تا بتواند نماینده شهرداری‌های ایران در تصمیم‌گیری‌های کلان گردد. او در زمره بهترین شهرداران کشور نشان لیاقت گرفت تا شایستگی شهروندان ساروی را به همگان نشان دهد.شاید به همین خاطر بود که از شهرداری ساری به جایگاه بالاتر معاونت وزیر راه و شهرسازی ارتقا یافت.
مگر عبوری چه کرد؟
 
او با مردم و در کنار مردم، سرود ملی عشق به شهرش را اجرا کرد. هر جا کارزار نجات و دفاع از مردم بود، عبوری با لباس خدمت ظاهر می‌شد گاهی چکمه خدمت می‌پوشید تا در هنگام برف و باران شدید و شرایط بحرانی در ساری و حتی با کمک‌های مالی به شهرهایی همچون سوادکوه، بهشهر، نکا و طوفان در قائم‌شهر از آب‌گرفتگی‌ها و آسیب‌های ناشی از بحران‌های طبیعی اندکی بکاهد، گاهی لباسش آلوده به غبار دود بود تا آتش گلدسته‌ها را در کنار همکارانش خاموش کند و ده‌ها کار میدانی دیگر؛ آری او مدیر خط مقدم و میدانی بود. نه صرفاً نظاره‌گر. 
 
عبوری در مدت حضورش به‌عنوان شهردار ساری، هم‌زمان در همه‌ی مناطق شهر شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکزی پروژه اجرا کرد و تبعیض بین شمال و جنوب شهر ایجاد نکرد. او برای تسریع روند انجام پروژه‌های عمرانی، پیگیر خریداری کارخانه‌ی بزرگ و مدرن آسفالت و سنگ‌شکن و کارگاه تولید بتن و مصالح ساختمانی و بتنی بود. او کارهایی کرد و پروژه‌هایی را انجام داد. پروژه‌هایی که هیچ‌گاه مردم ساری باور به آن نداشتند روزی افتتاح شوند. همچون بوستان ولایت، بازگشایی خیابان مخلوقی، تعریض خیابان امام‌زاده عباس (ع) و امامزاده یحیی (ع)، پارک ملل ، میان‌گذر شمالی، زیرگذر میدان فرح‌آباد ، تونل شهری شهید علمدار ، پل شهیدان رضایی، پل شهید نوری اجرای این پروژه‌ها در حد یک افسانه در تفکر مردم ساری بود که عبوری عملی کرد.
او ساری را نگین مازندران می‌دانست...
 
نتیجه تصویری برای عبوری ساری
 
حدود 81 ماه شهردار ساری بود. در این مدت هم پروژه‌های بسیاری را تعریف و اجرا کرد و هم تفکر زیبایی را در خدمت‌رسانی بی‌منت از خود به یادگار گذاشت. او به‌طورجدی و باغیرتی مثال‌زدنی مسجد جامع را در سریع‌ترین زمان بازسازی کرد و تا مراحل نهایی پیش بُرد. در دوران او تعداد پارک‌ها بیش از سه برابر شد که رکوردی بی‌نظیر به شمار می رود.  بهسازی میدان ابن شهرآشوب، احداث میان‌گذر شمالی و بازشدن گره ترافیکی آن منطقه، احداث پارک اتحاد، احداث زیرگذر عسگری محمدیان و داراب، خیابان جام جم به کوی دولت، حافظ به میرزا زمانی، احداث یک‌صد کانال هدایت آب‌های سطحی، باغ بانوان، پارک مادر، تعریض معابر عمومی، آسفالت کامل محلات، پیاده‌روسازی بلوارها خیابان‌ها و محلات، اتمام پروژه احداث سالن بزرگ ورزشی مرحوم سید علی بهروش و بسیاری دیگر. او توانست تحسین مدیران سایر شهرهای استان را به خود جلب کند تا جایی که برای دیدار با او و بهره بردن از تجربیاتش، به ساری سفر می‌کردند! او ساری را نگینی بر تارک این استان سرسبز می‌دانست.
همراهی و همدلی مردم و بدنه شهرداری و احیای ساختار مدیریت شهری
فعالیت‌های عبوری تنها به اقدامات عمرانی یا فرهنگی من

حصر نمی‌شد، او با شورای شهر نیز روابط خوبی داشت. علیرغم همه هجمه‌ها و سنگ‌اندازی‌ها، مهدی عبوری تنها شهردار طول تاریخ ساری بود که با شورای هفت‌نفره، شورای سیزده‌نفره و در انتها شورای نه‌نفره کار کرده و از هر سه دور شورا رأی اعتماد گرفت. مهدی عبوری به شهرداری هویتی باصلابت بخشید، به‌گونه‌ای که در شهرداری مقتدر و مستقل ساری به احدی از اعضای شورای شهر و مسئولین استان و شهرستان اجازه‌ی عزل و نصب مدیران داخلی نمی‌داد و بر اساس شایستگی‌ها افراد دارای مسئولیت می‌شدند. در جذب فرزندان شاهد فرزندان نخبگان، چهره‌های علمی، فرهنگی و ورزشی کمک به گروه‌های فرهنگی ورزشی و مذهبی ، بازسازی مساجد حسینیه‌ها و اماکن تفریحی و فرهنگی پیشگام بود. درحوزه اشتغال جوانان با جذب نیروهای کارآمد در مدیریت شهری و مبارزه با آسیب‌دیدگی اجتماعی از طریق مراکز مشاوره و سراهای تداوم، در ساماندهی مشاغل آزاد و بسیاری از کارهای فرهنگی و اجتماعی همگام با مردم بود. ادغام سازمان تاکسیرانی اتوبوس‌رانی تشکیل سازمان سیما منظر و فضلی سبز شهری، تفکیک معاونت شهرسازی و عمرانی امور شهرداری‌های مناطق، ادغام واحد رسانه با روابط عمومی شهرداری، تشکیل واحد حفاظتی برای پارک‌ها،ساماندهی بازارهای سطح شهر و بسیاری دیگر تنها گوشه‌هایی از اقدامات این دلاورمرد مدیر بود.

همچنان عمل‌گرایی و خدمت به شهروندان فهیم ساروی 

مهدی عبوری و جریان خدمتگزاری که به‌درستی نام زیبای «عمل‌گرایی» بر آن نهاده شد توانستند نشان دهند که «نام نیکو گر بماند زآدمی/ به کز او مانَد سرای زر نگار».  به دنبال اتمام پروژه پل کابلی، بلافاصله احداث باغ بانوان ساری، فاز دوم پارک ملل شهربازی، پارک جنگلی سی کوه تپه کلید خورد. ساماندهی منطقه ترک محله، ایجاد کمربندی جنوب شهر یا مسیر جاده نکا، پیگیری احداث نیروگاه زباله‌سوز هم پروژه دیگری بود که باید شهرداران بعدی به دنبال اتمام این طرح‌ها باشند. البته دکتر مهدی عبوری هرکجا که باشد پیگیر حال ادامه خدمت‌رسانی توسعه عمران و آبادانی ساری خواهند بود.

یک عبوری و صدها هزار دل مشتاق به مدیریتش!

مردم شهر، عبوری را در کنار خود می‌دیدند و می‌بینند. حتی زمانی که نیست! و سکناگزین ساختمان وزارت است. شای جالب است بدانیم تا قبل از عبوری هیچ‌گاه بازدید و افتتاحیه پروژه‌های شهرداری با حضور رئیس مجلس نبود. در زمان مدیریت مهدی عبوری رئیس مجلس، وزیر کشور و معاون رئیس‌جمهور از پروژه‌های شهرداری بازدید کرده‌اند. اما در زمان آقای حجازی و در هنگام افتتاح پل ولیعصر صرفاً معاون رئیس‌جمهور، در هنگام افتتاح ساختمان پایانه صرفاً وزیر دادگستری، در هنگام افتتاح میدان معلم صرفاً وزیر ارتباطات حضور یافتند. عبوری اهل کلنگ زدن نبود. او مرد افتتاح و انجام بود. نتیجه خوب برای خدمت‌رسانی برای او اهمیت داشت. کاری به حاشیه‌ها نداشت. او را بارها به ناحق نواختند اما هربار که بیشتر سیبل برخی مخالفان و منتقدانش می‌شد، عزم خود را برای خدمت به همشهریانش جزم‌تر می‌نمود و در کنار آن‌ها با گفتمان عمل‌گرایی، شعار اتحاد و همدلی سر می‌داد. 

وعبوری همچنان محبوب دل‌هاست...

مهدی عبوری در حالی این موفقیت‌های بزرگ را به دست آورد که کمتر کارشناسی پیش‌بینی این‌گونه عملکردی از او را مطرح می‌کردند. همگان مدعی بودند او جوان است و توان چنین مدیریتی را ندارد البته سنگ‌اندازی‌های زیادی در مسیر اجرای پروژه‌های شهرداری ایجاد کردند که او با تلاش زیاد سرافراز از این مأموریت خارج شد نام او به‌عنوان چهره‌ی ماندگار ابدی در این شهر همچون نگین درخشانی خواهد درخشید.
 
برای مهدی عبوری آرزوی توفیق در سنگر معاونت وزارت راه و شهرسازی داریم اگرچه مازنی‌ها به‌خصوص ساروی ها لیاقت مهدی عبوری را بیش از این‌ها می‌دانند خانواده‌های معظم شهدا به دکتر عبوری به‌عنوان یکی از خانواده‌های شهدای کشور افتخار می‌کنند.
 

 شعبان وفایی نژاد – کمیل ستوده


کلمات کلیدی : -

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر

کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات ارسال شده برای این مطلب