چهارشنبه 24 مهر 1398
  • ما مِن أَحَدٍ يَتيهُ إِلاّ مِن ذِلَّةٍ يَجِدُها فى نَفسِهِ؛ هيچ كس نيست كه تكبّر ورزد، مگر بر اثر خوارى و حقارتى است كه در خود مى بيند.


کد خبر : 6026 1398/06/17 18:3 چاپ خبر

آفت مگس مدیترانه‌ای دامنگیر باغات شرق مازندران

 این استان همچنین در کشت میوه‌هایی نظیر هلو، شلیل، آلبالو، گیلاس، زردآلو، گردو نیز سرآمد تولیدات در اراضی زراعی و باغی است ولی متاسفانه شیوع کاشت این محصولات در کنار اراضی باغی سبب آفتی به نام مگس مدیترانه ای شده است.مگس مدیترانه‌ای از آفات گیاهی بوده که چند ماهی است میهمان باغات غرب و مرکز استان شده و این روزها شیوع آن دامنگیر باغات شرق مازندران نیز شده است

آفت مگس مدیترانه‌ای دامنگیر باغات شرق مازندران شد

به گزارش شمال تایم، مازندران استانی با تولید مرکبات در سطح 160 هزار هکتار اراضی باغی به عنوان استان صادرکننده مرکبات و کیوی به داخل و خارج کشور است.

این استان همچنین در کشت میوه‌هایی نظیر هلو، شلیل، آلبالو، گیلاس، زردآلو، گردو نیز سرآمد تولیدات در اراضی زراعی و باغی است ولی متاسفانه شیوع کاشت این محصولات در کنار اراضی باغی سبب آفتی به نام مگس مدیترانه ای شده است.

هجوم مگس مدیترانه ای میوه به باغ‌های استان مازندران به مرحله نگران کننده رسیده است و کارشناسان هشدار داده اند که این آفت در باغاتی که کشت مخلوط دارند، بشدت در حال افزایش است.مگس مدیترانه ای در درون میوه‌های در حال رسیدن تخم ریزی می‌کند و لارو آن با تغذیه از گوشت میوه سبب پوسیدگی و ریزش شدید محصول می‌شود.

مازندران 160 هزار هکتار باغ انواع میوه دارد که 110 هزار هکتار آن از انواع مرکبات بویژه پرتقال است و سالانه حدود 2.5 میلیون تن محصول از این باغ‌ها برداشت می‌شود.کاشت انواع درخت از جمله هلو، شلیل، انجیر، آلبالو، گیلاس، زردآلو، گردو و خرمالو در کنار باغات مرکبات به عنوان درختان اصلی با هدف خود مصرفی به‌ویژه در باغ‌های واقع در ارتفاع بالای یک‌هزار متری سبب شیوع آفت مگس مدیترانه ای شده است.

 

اگرچه در سال‌های اخیر مقوله احیا باغات مرکبات مازندران با هدف تجاری‌سازی صورت گرفته است، اما همواره خرده باغداران و باغداران حرفه ای با هدف خود مصرفی اقدام به کاشت دیگر گونه‌ها از جمله انجیر، شلیل، هلو و دیگر درختان سیاه ریشه کردند که هر یک در زمان متفاوت به باردهی و مرحله برداشت می‌رسند.

مدیر جهاد کشاورزی گلوگاه نیز از آغاز مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای و طعمه پاشی در باغات نارنگی پیش رس و میان رس این شهرستان خبر داد. غلامرضا قنبری از انجام اقدامات پیشگیرانه نظیر طعمه‌پاشی برای کنترل مگس میوه مدیترانه ای در 375 هکتار از باغ‌های نارنگی پیش‍رس و میان‌رس شهرستان گلوگاه خبر داد و گفت: ردیابی باغات مرکبات توسط کمیته پیش آگاهی و کشاورزان پیشرو در 600 هکتار انجام شد.

وی بیان کرد: توزیع هزار و 500 مورد اطلاعیه ترویجی و ارسال پیامک و اطلاع رسانی در شبکه‌های اجتماعی، برگزاری جلسات آموزشی در روستاها برای 350 بهره بردار و برگزاری جلسات آموزشی انفرادی برای 315 بهره بردار از اقدامات این مدیریت برای کنترل این آفت است.


کلمات کلیدی : -

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر

کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات ارسال شده برای این مطلب