دوشنبه 28 بهمن 1398
  • ما مِن أَحَدٍ يَتيهُ إِلاّ مِن ذِلَّةٍ يَجِدُها فى نَفسِهِ؛ هيچ كس نيست كه تكبّر ورزد، مگر بر اثر خوارى و حقارتى است كه در خود مى بيند.


کد خبر : 6185 1398/11/08 23:0 چاپ خبر

نان بی کیفیت و گندم ارزان جایگزین خوراک دام و طیور

 نکته دیگر به علت عدم نظارت ساعات و روزهای پخت برخی از خبازان زمان و ایام پخت نان را محدود کرده و بخشی از سهمیه آرد دولتی را در بازار آزاد قاچاق می کنند زیرا فروش آرد دولتی به جای پخت مقرون به صرفه تر خواهد بود.کشاورزان گندم کار کشورمان با سرمایه گذاری و تلاش همه جانبه با بکارگیری نهاده ها و ماشین آلات کشاورزی، تسطیح مزارع، رعایت مراحل کاشت، داشت و برداشت و بدون درنظر گرفتن صرفه اقتصادی، کشورمان را به مرز خودکفایی رساندند و از خروج ارز برای خرید گندم جلوگیری می کنند، اما دولت در طی سال های گذشته علی رغم افزایش چند برابری نهاده ها و ماشین آلات کشاورزی و افزایش 100 درصدی دستمزدها ماشین آلات کاشت و برداشت، متاسفانه نرخ خرید گندم افزایش نیافت تا پاسخگوی دخل و خرج کشاورزان باشد.

 
در فصل زراعی گذشته به علت قیمت پایین گندم نسبت به جو و دیگر خوراک دام بسیاری از دامداران ترجیحاً به جای خرید سبوس، جو، کنجاله، علف و... گندم را جایگزین کردند و محصول باارزش گندم به جای قرار گرفتن در سر سفره های مردم سر از دامداری ها درآورد و به همین جهت چندی پیش به علت کاهش ذخیره گندم زمزمه خرید گندم از خارج شده است که این بی تدبیری همانند بسیاری از امور برگرده مردم سنگینی می کند و در صورت ادامه این روند بسیاری از کشاورزان به تغییر الگوی کشت می پردازند که در این صورت باید در فصل زراعی آینده شاهدکاهش تولید گندم باشیم.
 
 
 
نکته دیگر به علت عدم نظارت در میزان پخت و مرغوبیت نان بسیاری از نانوایی ها بدون توجه به عمل آوری خمیر به منظور صرفه جویی در مصرف برق و گاز و پخت نامرغوب نان و عدم استقبال مردم از نان بی کیفیت نهایتاً نان از چرخه مصرف خارج و خوراک دام و طیور، آبزیان و... می شود که فروش اینگونه نان به نفع نانوا و دامدار است.
 
 
نکته دیگر به علت عدم نظارت ساعات و روزهای پخت برخی از خبازان زمان و ایام پخت نان را محدود کرده و بخشی از سهمیه آرد دولتی را در بازار آزاد قاچاق می کنند زیرا فروش آرد دولتی به جای پخت مقرون به صرفه تر خواهد بود.
 
 
نکته بعدی تعیین نرخ و وزن نان است که به علت جمع آوری ترازو از نانوایی ها به صورت سلیقه ای انجام می پذیرد.
 
 
پس تا دیر نشده اولاً نرخ گندم به منظور افزایش تولید با توجه به تورم تعیین گردد و در ثانی زمان برداشت محصول دولت راساً گندم را از کشاورزان ابتیاع نماید و ثالثاً در دادن سهمیه، ساعات و ایام پخت نانوایی ها و کیفیت نان نظارت مستمر داشته باشد زیرا افزایش نانوایی ها و چند نرخی، رقابتی برای نان مرغوب بوجود نیامده است پس با نظارت بیشتر و مستمر بر حسن انجام کار موجب کیفیت نان شوید و از دور ریز غذای اصلی مردم جلوگیری شود.
 
ساری-قربان نوروزی

کلمات کلیدی : -

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر

کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات ارسال شده برای این مطلب