دوشنبه 20 مرداد 1399
  • ما مِن أَحَدٍ يَتيهُ إِلاّ مِن ذِلَّةٍ يَجِدُها فى نَفسِهِ؛ هيچ كس نيست كه تكبّر ورزد، مگر بر اثر خوارى و حقارتى است كه در خود مى بيند.


کد خبر : 6564 1399/05/05 10:1 چاپ خبر

ماجرای قرارداد ۲۰ ساله ایران و روسیه چیست؟

 به‌نظر می‌آید که این قرارداد کشورهای غربی به‌ویژه آمریکایی‌ها را آشفته کند. آنها بار اول هم که چنین توافقی بسته شد با آن مخالفت کردند. به‌نظر می‌رسد با توجه به پیچیده‌تر شدن وضعیت بین تهران و واشنگتن، این‌بار مخالفت‌ها جنبه جدی‌تری داشته باشد.


 وزیر خارجه کشورمان در سفری که هفته گذشته به مسکو داشت، از یک قرارداد ۲۰ساله با روس‌ها سخن گفت که سال آینده مهلت آن به پایان می‌رسد. ظریف گفت که تمدید این قرارداد در دستور کار ایران هست و اگر روسیه هم موافق باشد، قرارداد مجددا تمدید می‌شود.

 

به گزارش شمال تایم به نقل از هفت صبح، به‌نظر می‌آید که این قرارداد کشورهای غربی به‌ویژه آمریکایی‌ها را آشفته کند. آنها بار اول هم که چنین توافقی بسته شد با آن مخالفت کردند. به‌نظر می‌رسد با توجه به پیچیده‌تر شدن وضعیت بین تهران و واشنگتن، این‌بار مخالفت‌ها جنبه جدی‌تری داشته باشد.
 
وی همچنین ‌در نشست خبری مشترک با لاوروف گفت: عهدنامه‌ روابط دوجانبه ایران و روسیه در آینده نزدیک به ۲۰سالگی می‌رسد و به‌صورت اتوماتیک برای پنج‌سال آینده تمدید خواهد شد و توافق کردیم همزمان تلاش کنیم که یک توافق به‌روزی را برای درازمدت بین دو کشور تنظیم کنیم که قبل از آن‌که دوران توافق به پایان برسد، توافق جدیدی را آماده کرده باشیم و بین دوکشور به امضا برسانیم و به مجالس برای تصویب ارائه دهیم.
 
دو: ‌قانون معاهده اساس روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی‌ ایران و فدراسیون روسیه، مشتمل بر یک مقدمه و ۲۱‌ماده است که در تاریخ ۲۲اسفندماه سال ۱۳۷۹ هجری شمسی، برابر با دوازدهم مارس ۲۰۰۱ میلادی، در دونسخه به زبان‌های فارسی ‌و روسی، تنظیم شد. این قانون ۱۶دی‌ماه ۱۳۸۰ در مجلس شورای اسلامی‌ تصویب و در تاریخ ۲۷دی‌ماه همان سال به تأیید شورای نگهبان رسید.
 
این معاهده برای مدت ۱۰سال منعقد شد و درصورتی‌که هیچ‌یک از طرفین حداقل یک‌سال قبل از پایان اعتبار آن به‌صورت کتبی طرف دیگر را ‌از قصد خود پیرامون قطع اعتبار معاهده مطلع نکند، خود به خود برای دوره‌های پنج‌ساله بعدی تمدید می‌شود. در بخش‌های دیگر بر همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی، حمل‌ونقل، انرژی، سیاسی و امنیتی نیز اشاره شده است.

کلمات کلیدی : -

مشاهده نظرات - 0 نظر
ارسال نظر برای این مطلب
نام ایمیل
عنوان نظر
متن نظر

کد امنیتی زیر را وارد کنید

نظرات ارسال شده برای این مطلب