سه شنبه 24 تير 1399
  • ما مِن أَحَدٍ يَتيهُ إِلاّ مِن ذِلَّةٍ يَجِدُها فى نَفسِهِ؛ هيچ كس نيست كه تكبّر ورزد، مگر بر اثر خوارى و حقارتى است كه در خود مى بيند.


کد خبر : 7 1393/06/05 14:0 چاپ خبر

مدیر عامل بانک مسکن خبر داد

پرداخت وام خرید مسکن برای واحدهای ۳ ساله و کمتر/ اقساط تسهیلات زیر ۱ میلیون

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به رونمایی از ابزار جدید تقویت عرضه طی شنبه هفته آینده، گفت: در طرح وزیر راه و شهرسازی تسهیلات خرید برای واحدهای مسکونی تا عمر سه سال پرداخت می شود و اقساط این تسهیلات زیر یک میلیون تومان خواهد بود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی شمال تایم، بت شکن مدیر عامل بانک مسکن صبح امروز در نشستی خبری که در وزارت اقتصاد به منظور هفته دولت برگزار شده بود به تشریح آخرین برنامه بخش مسکن و ساختمان و تسهیلات پرداختی در این حوزه اشاره و تصریح کرد: بخش مسکن در دنیا پیشران خروج از رکود است. حتی در برخی از کشورها این بخش را ستون دارایی‌هایی‌هایشان می‌دانند.

وی با بیان اینکه مسکن در زمینه اشتغال می‌تواند نقش مهمی را ایجاد کند گفت: این بخش 5 درصد تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده که 16 درصد مستغلات نیز به آن اضافه می‌شود بنابراین در مجموع 21 درصد زا تولید ناخالص داخلی مرتبط با بخش مسکن است.

بت شکن اضافه کرد: 57 درصد تشکیل سرمایه ثابت در بخش ساختمان انجام می‌شود. همچنین باید توجه داشت که 15.3 اشتغال کشور در ساختمان و مسکن می‌باشد.

مدیر عامل بانک مسکن با اشاره به اینکه سهم مسکن در بودجه خانوار عدد مهمی است گفت: حداقل 30 درصد کل هزینه‌های خانوار در بخش مسکن است.

وی با بیان اینکه تاثیرگذاری بخش مسکن در تورم عدد 28.4درصدی را برای این بخش به ثبت رسانده است تصریح کرد: سهم بخش مسکن در اقتصاد کشور بسیار بالاست.

بت شکن درباره تسهیلات اعطایی به بخش مسکن نیز گفت: بر اساس اعلام بانک مرکزی تسهیلات اعطایی در سال 92 به بخش مسکن 274 هزار میلیارد ریال است که این آمار بیانگر سهم 12.7 درصدی از کل تسهیلات اعطایی سیستم بانکی است.

وی افزود: این در حالیست که متوسط تسهیلات پرداختی به بخش مسکن در سال‌های قبل 25 تا 30 درصد بود بنابراین آمارها نشان می‌دهد که در سال 92 با کاهش سهم تسهیلات اعطایی به مسکن مواجه بودیم.

محمد هاشم بت شکن  اظهار کرد: عدد تسهیلات اعطایی 274 هزار میلیارد ریال در سال 92 بوده که سهم بخش مسکن از این رقم 12.7 درصد بوده است که متوسط این تسهیلات در سال های گذشته 25 تا 30 درصد بوده است.

وی با استناد به آمار بانک مرکزی تصریح کرد: در خرداد ماه سال گذشته تعداد واحد مسکونی 12 هزار فقره با متوسط قیمت 4 میلیون تومان بوده است.  این رقم در اردیبهشت ماه سال گذشته به 24 هزار فقره افزایش یافت که دلیل آن بحث هدفمندی یارانه ها و تاثیر آن بر قیمت تمام شده ساخت بود و این که مردم علاقه مند به خرید ملک بودند. اما در خرداد ماه دوباره با کاهش معاملات مواجه شدیم و به 17 هزار فقره رسیدیم.

وی با یادآوری این که در بهار 92 تعداد معاملات 31 هزار فقره بوده، اظهار کرد: این در حالی است که در بهار امسال 48 هزار معامله با قیمت 3 میلیون 800 هزار تومان بوده و این مسئله حاکی از رشد 55 درصد رشد معاملات و رشد 1.5 درصدی قیمت هاست.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به این که در سال 91 افزایش محسوس در افزایش قیمت داشتیم، گفت: از خرداد 92 حجم معاملات با روند نزولی مواجه شد و در نتیجه 40 درصد تعداد معاملات نسبت به سال 92 کاهش یافت. روند رشد قیمت مسکن در تهران نیز متوقف شد و بازار با کاهش های مقطعی هم مواجه شد.

بت شکن خاطرنشان کرد: افزایش تسهیلات 15 میلیون تومانی تسهیلات و بحث هدفمندی یارانه ها باعث افزایش تقاضا در بازار شد، اما با این وجود شاهد تورم در بخش مسکن نبوده ایم.

وی ادامه داد: پیش بینی ها نشان می دهد رشد قیمت مسکن بیش از تورم -نرخ 25 درصدی مورد نظر دولت- نخواهد بود. مانده سپرده های بانک 259 هزار میلیارد ریال بود که با 30 درصد رشد به 338 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.مانده تسهیلات نیز با رشد 16 درصدی از 854 هزار میلیارد ریال به 990 هزار میلیارد ریال رسید.

وی تاکید کرد: بانک مسکن از حیث مانده تسهیلات بزرگترین بانک کشور است. در سال گذشته 84 هزار میلیارد ریال تسهیلات غیر مسکن مهر به 307 هزار فقره پرداخت شد. 40 درصد از این مبلغ مربوط به تسهیلات ساخت و 40 درصد مربوط به تسهیلات خرید و مابقی هم جعاله تعمیر مسکن و قرض الحسنه است.

وی خاطرنشان کرد: درخصوص مسکن مهر 31 هزار میلیارد ریال تسهیلات دادیم بنابراین مجموع تسهیلات پرداختی بانک مسکن 115 هزار میلیارد ریال بوده است. در مسکن مهر 2 میلیون 366 هزار واحد قرارداد منعقد شده که برای این تعداد واحد مبلغ قرارداد 477 هزار میلیارد ریال است. تا کنون 427 هزار میلیارد ریال بانک مسکن تسهیلات پرداخت کرده است.

مدیرعامل بانک مسکن تاکید کرد: تعداد فروش اقساطی مسکن مهر یک میلیون و 213 هزار واحد بوده که مردم در حال پرداخت اقساط آن هستند. 239 هزار میلیارد مبلغ فروش اقساطی طرح مسکن مهر است.

بت شکن یادآور شد: در یکسال اخیر 31 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده ضمن آن که 385 هزار واحد فروش اقساطی و تحویل شده است. از محل این 385 هزار واحد تا کنون 90 هزار میلیارد ریال فروش اقساطی داشته ایم.

وی با بیان این که بانک مسکن مردمی ترین بانک است، بیان کرد: 21 میلیون فقره حساب متعلق به 10 میلیون مشتری داریم. ضمن آن که  7 میلیون فقره تسهیلات پرداخت شده که زنده (در حال پرداخت اقساط) است.

وی با اشاره به تنظیم مالی بانک با بانک مرکزی اظهار کرد: تمامی اضافه برداشت های بانک مسکن بابت مسکن مهر شفاف و منطقی است که تبدیل به یک خط اعتباری 20 ساله شده است.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان این که برنامه فروش اقساطی ما 700 هزار واحد مسکن مهر از محل دوره تنفس سه ساله است، بیان کرد: در طرح آقای آخوندی پیش بینی شده صندوق های پس انداز به بانک مسکن منحصر نشود و ما هم از این ایده استقبال می کنیم. در فاز اول بانک مسکن به عنوان بانک تخصصی دولتی پیش روی این موضوع است.

بت شکن ادامه داد: عدم انطباق زمانی در سررسیدها و سپرده ها را در صندوق ها خواهیم داشت. این نوع فعالیت به ذات خودش دچار کسری منابع است که این کسری همواره  توسط دولت تامین شده است.

وی با بیان این که جنس این تسهیلات با سررسید 12 سال به بالاست اما سپرده گذاری در آن یکسال است، تاکید کرد: کمک دولت از طریق تامین کسری صندوق ها از محل بودجه های عمومی در ادوار قبلی هم وجود داشته و پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی یک پیشنهاد جدید نیست. پیشنهاد شده که مردم در یک دوره خاص با سپرده گذاری پس از یک سال با یک فرمول تسهیلات لازم را به استناد سپرده و کسری از محل وجوه اداره شده در اختیار آنها قرار گیرد.

به گفته وی، به عبارتی همه کارکرد این صندوق ها به دو عامل سپرده گذاری و تامین کسری توسط دولت برمی گردد و اقساط این تسهیلات زیر یک میلیون تومان خواهد بود. پیشنهاد هفته آینده برای تایید مفروضات به بانک مرکزی ارائه می شود.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان این که پیش بینی می کنیم برای ساخت 150 هزار واحد مسکونی حدود 20 هزار میلیارد تومان نیاز است، بیان کرد: در قالب صندوق های پس انداز با سپرده گذاری  30 میلیون تومان پس از یک سال 60 میلیون تومان تسهیلات به متقاضی پرداخت می شود.


کلمات کلیدی : شمال -تایم -مسکن -وام -تسهیلات -